Sağlıklı yaşamak hastalıklardan korunmak için önemli bir adımdır. Hastalıklar genel olarak cinsiyet tanımaz ama bazı hastalıklar kadınlar için daha büyük tehdit. Bu hastalıklardan biri de meme kanseri. Kadın kanserlerinde ilk sırada yer alan meme kanseri, Türkiye’de her 12 kadından birinde görülüyor. Meme kanserinden büyük ölçüde korunmak mümkün. Son yıllarda yapılan çalışmalar, çevresel faktörlerin kanserin oluşumunda büyük rol oynadığını ortaya koyuyor. Özellikle bazı etkenler gen yapısı üzerinde bir takım etkileşimler yaparak meme kanserinin sıklığını artırabiliyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserine karşı alınabilecek önlemleri anlatırken önemli uyarılarda bulundu.

Meme kanseri nedenleri

Dünyada her yıl 1 milyon 700 binden fazla kadın meme kanseri tanısı alıyor. Ancak son yıllarda görülme sıklığı artsa da erken tanı ve gelişmiş tedavi yöntemleri sayesinde meme kanserine bağlı ölümler azalıyor. Meme kanserinin gelişmesinde; cinsiyet, ileri yaş, genetik geçiş, aile öyküsü, meme dokusunun yoğun olması ve farklı hastalıklar nedeniyle daha önce göğüs bölgesine radyoterapi uygulanmış olması gibi faktörler kişinin değiştiremeyeceği risk faktörlerini oluşturuyor. Ancak bir de değiştirilebilir risk faktörleri var ki, meme kanseri riskini büyük oranda azaltabiliyor. İşte, meme kanserinden korunmak için alabileceğiniz basit ama hayat kurtaran önlemler…

Hormon tedavisinden kaçının
Geçmiş yıllarda menopoza bağlı ateş basması, terleme gibi yakınmaları ve osteoporozu önlemek için östrojen ile progesteron içeren hormon tedavileri yaygın olarak kullanılıyordu. Ancak çalışmalar gösterdi ki östrojen ve progesteron hormonları kanser gelişimini hızlandırabiliyor. Bu yüzden hormon tedavisi tıbbi gereklilik durumları dışında önerilmiyor. Gereksiz yere doğum kontrol hapı ve menopoz sonrasında uzun dönem hormon ilaçları kullanmayın.

Sigaraya ve alkolü hayatınızdan uzaklaştırın
Her gün düzenli olarak alkol tüketenlerde meme kanseri riski, alkol tüketmeyenlere oranla yüzde 40 daha riskli. Alkol, östrojen metabolizmasını etkileyerek kanser gelişimini hızlandırıyor. Sigara kullanımı, meme kanseri dahil olmak üzere birçok kanserin gelişme riskini artırıyor. Sağlıklı bir hayat sürmek istiyorsanız sigaradan uzak durun.

Genç anne olun
Sosyal hayatta yaşanan bir takım değişikliklerin etkisiyle kadınlar geç evlenip, ileri yaşta anne oluyor. Ancak ileri yaşta doğum yapmak meme kanseri riskini artırıyor. 30 yaşın altında doğum yapan kadınlarda ise meme kanseri görülme riski ciddi oranda düşüyor. Bunun nedeni memenin, kadının yaptığı ilk doğum sonrasında gelişimini tamamlaması. Gelişimini tamamlamamış bir memenin kanserojen maddelerden etkilenmesi ise çok daha kolay oluyor.

Emzirmek ilaç gibi…
Meme kanseri sıklıkla 50 yaşından sonra görülse de, günümüzde genç yaşlarda da sıkça kapıyı çalar oldu. Ailesinde meme kanseri öyküsü bulunan kadınlarda risk daha yüksek oluyor. Yapılan çalışmalar, emzirmenin meme kanseri üzerindeki koruyucu etkisini ortaya koyuyor. Yapılan çalışmalarda 12 ay emziren kadınlarda riskin yüzde 4 oranında azaldığı tespit edilmiş. Bu nedenle hem bebeğinizin sağlığı hem de kendi sağlığınız için bebeğinizi en az 6 ay, mümkünse 2 yıl emzirin.

Kilo almayın
İdeal kilonuzu korumanız her yaşta önemli ancak özellikle menopoz döneminde fazla kilo almak meme kanseri gelişme riskini artırıyor. Çünkü bu dönemde kadınlarda meme kanseri riskini artıran östrojen hormonunun ana kaynağını yağ oluşturuyor. Kilolu kişilerde kandaki cinsiyet hormonları, insülin ve insülin büyüme faktörü 1 ile bel çevresi kalınlığının artması meme kanserine davetiye çıkarıyor.

Ne kadar kırmızı et yiyorsunuz?
Kırmızı etin aşırı tüketiminin meme kanseri riskini artırdığına yönelik çalışmalar mevcut. Bu nedenle meme kanserinden korunmak için kırmızı et tüketimini abartmayın. Yağ içeriği yüksek besinler de uzun süre tüketildiğinde, meme kanseri için risk faktörü olan östrojen hormonunun düzeyini yükseltiyor. Soya ve keten tohumu gibi besinlerin fazla tüketiminden kaçının. Günde 5-6 porsiyon sebze meyve tüketin. Sebze ve meyveler içerdikleri antioksidanlar sayesinde meme kanseri gelişme riskini azaltabiliyor.

Haftada 3 gün spor
Hareketsiz yaşam kansere davetiye çıkarıyor. Düzenli olarak yapılan spor, kilo kontrolünü sağlıyor ve yüksek östrojen düzeyini dengeliyor. Ayrıca spor, bağışıklık sistemini de güçlendiriyor. Bu nedenle özellikle menopoz döneminde ve sonrasında düzenli olarak spor yapmanız meme kanserinden korunmada büyük önem taşıyor. Yapılan araştırmalar her gün aktif spor yapmanın meme kanseri riskini azalttığını ortaya koyuyor. Meme kanserinden korunmak için haftada en az üç gün olmak üzere 40 dakika düzenli yürüyüş yapmaya özen gösterin.

Ayda 10 dakika kontrol
Tüm önlemlere rağmen meme kanseri kapınızı çalabilir. İşte bu durumda erken teşhis hayat kurtarıyor. 40 yaşından itibaren düzenli mamografi ve klinik muayene yaptırma, kadınların her ay sadece 10 dakikalarını ayırarak kendilerini elle muayene etmeleri erken teşhiste son derece önemli rol oynuyor. Memenizde ele gelen sertlik, şekil değişikliği, meme başında ve cildinde çekilme, meme başında pullanma ve kanlı akıntı gibi durumlar gözlerseniz mutlaka doktora başvurun. Unutmayın ki meme kanserinden modern tedavi yöntemleri ile kurtulmanız artık mümkün.

Video: Meme kanserinde genç yaşta doğurmanın ve emzirmenin önemi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir