Hareketsizlik, sağlıksız beslenme gibi kötü alışkanlıklar aşırı kiloyu da beraberinde getiriyor. Aşırı kilo tüm dünyada giderek büyüyen bir sorun haline geliyor. Dünya Sağlık Örgütü, 21’inci yüzyılın en ciddi sağlık problemi olarak obeziteyi ilan ediyor. Çok sayıda organı ve organların çalışma sistemini olumsuz yönde etkileyen obezite, ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz programlarıyla tedavi edilebiliyor. Ancak bu tedavi yönteminin güç olması ve farklı etkenler kişileri obezite cerrahisine yönlendiriyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Obezite Merkezi’nden Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, obezite sorununun tedavi yöntemlerinden biri olan obezite cerrahisihakkında önemli bilgiler verdi.

Obezite cerrahisindeki 3 yöntem

Son yıllarda obezite sorunu olan kişiler obezite cerrahisiyle tedavi oluyor. Obezite cerrahisinde mideye gastrik by-pass, ayarlanabilir mide bandı ve sleeve gastrektomi denilen 3 farklı yöntem uygulanabiliyor. Gastrik by-pass denilen yöntemde ince bağırsağın bir kısmı devre dışı bırakılıyor, mide küçültülüyor. Sleeve gastrektomi ise midenin tüp şeklinde küçültülmesi şeklinde uygulanıyor. Hangi yöntemin uygulanacağına karar verilirken kişinin de tercihine önem veriliyor. Ancak son karar, uzmanlar tarafından yapılan çok sayıda değerlendirmenin ardından veriliyor.

Fazla kilolu herkese obezite cerrahisi uygulanabilir mi?

Fazla kilolarından kurtulmak için başvuran her kişiye obezite cerrahisi uygulanmıyor. Obezite cerrahisi yaptırmaya aday olabilmek için; 18-65 yaş arasında, vücut kitle indeksi (VKİ) 40 kg/m2’nin üzerinde veya 35-40 kg/m2 arasında, hipertansiyon, diyabet, uyku apnesi sendromu ile artrit gibi hastalıkları bulunması, en az 1 yıl normal kilosuna kavuşmak için uzman denetiminde diyet ve egzersiz yapıldığı halde bunu başaramamış olmak gerekiyor.

2 yıl gebelik önerilmiyor
Obezite cerrahisi, hormonal rahatsızlıkları olan veya kilodan bağımsız ciddi hastalığı olan kişilerde uygulanmıyor. Bunun yanı sıra ameliyat sonrası zorunlu olan yeme ve yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlayamayacak olanlar, alkol ve madde bağımlıları, şizofreni gibi akıl hastalığı olanlar için uygulama yapılmıyor. Üreme çağında olan ve kısa vadede çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların obezite cerrahisini doktorlarına danışması gerekiyor. Çünkü bu operasyonun ardından 24 ay boyunca gebe kalmak önerilmiyor.

Obezite ameliyatına uzmanlar karar veriyor

Endokrinoloji uzmanı, beslenme uzmanı, psikiyatri uzmanı, fizik tedavi uzmanı ve egzersiz danışmanı tarafından değerlendirilen kişide, öncelikle obezite sorununun altında yatan yeme alışkanlıkları, psikolojik problemleri, sağlık durumu gibi faktörler inceleniyor. Detaylı incelemelerin sonunda kişiye en uygun cerrahi yöntem seçiliyor. Çünkü obezite cerrahisinde başarıyı belirleyen en önemli faktör; kişiye en uygun yöntemin seçilmesidir.

Ne kadar kilo veriliyor?
Obezite cerrahisinden sonra kişilerin düzenli ve sağlıklı beslenmeleri, egzersiz yapmaları gerekiyor. Ameliyat sonrasında 6-8 hafta boyunca dikkatle uygulanması gereken bir beslenme şeklinden sonra normal düzene geçilebiliyor. Obezite cerrahisinden sonra eskisi kadar acıkma ve yemek yeme kapasitesi olmadığı için tüketilen besin miktarları oldukça azalıyor. Yine de şekerli yiyecek, içecek ve alkol tüketilmemesi öneriliyor. Genel kontroller olası aksiliklerin önüne geçmek için önemli bir unsuru oluştururken, tüm bu koşullara uyan kişilerin yaklaşık 12 ayda fazla kilolarının en az yüzde 50-60’ını kaybedebileceği öngörülüyor.


İyileşme süresi nedir? 

Obezite cerrahisi küçük kesilerden yapılan laparoskopik ya da robotik cerrahi yöntemleriyle uygulanıyor. Bu yöntemler kişiye çok kısa sürede günlük hayata dönme şansı sunuyor. Bu operasyonları geçirmiş yüz binlerce kişinin sonuçlarına göre; obezite cerrahisinin ciddi komplikasyon oluşturma veya ölüme yol açma oranları, diğer benzer ameliyatlardan daha yüksek seyretmiyor. Üstelik bu ameliyatlarda mevcut olan binde 3 ile yüzde 1 arasında değişen komplikasyon oranının en büyük bölümünü kişinin kiloya bağlı diğer sağlık problemleri oluşturuyor. Obezite cerrahisinde riski en aza indirgemek için ise gerekli tüm tıbbi donanım, uzman ekip ve fiziksel altyapının bulunduğu merkezleri tercih etmek gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir