Uzman denetiminde yapılan düzenli bir egzersiz programını benimsemek, obezite cerrahisi ameliyatlarının başarısında rol oynadığı, iyileşmeyi hızlandırdığı biliniyor. Ancak daha önce egzersiz yapma alışkanlığı olmayan kişiler için böyle bir programı benimsemek pek de kolay olmayabiliyor. Ancak fazla kilolar verildikçe ve kişi sevdiği egzersizleri yaptıkça egzersiz yapma alışkanlığını kazanmak daha kolay olabiliyor.

Her hastaya özel bir program oluşturulsa da, obezite sonrası egzersiz yapmada temel olarak aşağıdaki prensipler önem taşıyor.

1. Doktorunuzun onayı olmadan asla egzersiz yapmaya başlamayın. Ve yapmayı planladığınız tüm egzersizleri ona anlatın.

2. Egzersiz yapmaya yavaş yavaş başlayın ve hızlı kilo vermek kaygısıyla asla önerilenden uzun süre ya da farklı egzersizler, hareketler yapmayın.

3. Erken dönemde sizin için en ideal egzersiz türü yürüyüş olacaktır. Uzmanınızın önerdiği süre ve tempoda yürümeye özen gösterin.

4. Ameliyattan sonra, doktorunuz onay verirse – genellikle 6 hafta içinde onay verecektir- karın hareketlerinden ve ağırlık kaldırmadan kaçının.

5. Sevdiğiniz egzersizleri tercih edin. Hem kas hem de kemik yapınızı geliştirecek aynı zamanda kondisyonunuzu artıracak egzersiz türlerini kombine etmeye çalışın.

6. Yüzme ve su jimnastiği de son derece ideal egzersizler. Eğer bunları yapmak için imkanınız varsa, uzmanınıza bunu anlatın ve sizin için bunları içeren bir program oluşturmasını isteyin.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir