Perianal fistüller kronik ve sıkıntılı bir hastalık grubu olarak biliniyor. Anal ya da perianal fistülün bir ağzı anüs etrafında görülürken diğer iç ağzı ise bağırsak içinde anormal bir yol şeklinde gelişiyor.
Tanı yöntemleri neler?

Anal fistüllerin doğru tanılanması ve sınıflandırılması çok önemli. Bu nedenle fistül şikayetiyle gelen hastalarda ek patoloji olup olmadığı araştırılıyor.

Örneğin, altta yatan Crohn hastalığı gibi daha önemli hastalıkların varlığının mutlaka araştırılması gerekiyor. Pelvik fazlı MR, anal ultrason gibi gelişmiş tanı yöntemleriyle fistül/abse haritalandırması (mapping) yapılıyor.

Özellikle nüks eden hastalarda, olası kas harabiyetleri açısından anal basınçlar da anorektal manometre incelemesiyle değerlendiriliyor.

Perianal fistüller nasıl tedavi ediliyor?

Fistül geliştiğinde, kendiliğinden ya da konservatif yöntemlerle iyileşmesi mümkün olmuyor. Mutlaka cerrahi tedavi gerektiriyor. Önceki ameliyatlara bağlı kas yaralanması olan nüks etmiş hastalarda ise fistül sorununa ek olarak anal kontinen (gaz ve Dışkı Tutamama) sorunun da düzeltilmesine yönelik tedbirlerin alınması yani biofeedback (yeniden bağırsak eğitimi ve kas güçlendirici egzersizler) gibi tedavilerin de yapılması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir