Sıklıkla 30 yaş altındaki erkeklerde görülen “Kıl Dönmesi” veya tıbbi adıyla “Pilonidal Sinüs”, cildin altındaki kıl yuvasına deniyor. Rahatsızlık; kılların çeşitli nedenlere bağlı olarak kuyruk sokumunda, nadiren göbekte, cilt altına girmesi ve yara, apse, fistül ve deri oyukları oluşturulmasıyla meydana geliyor.
Tanı yöntemleri neler?

Bu alanda deneyimli bir hekimin muayenesi ile kesin tanı konulabiliyor.

Kıl dönmesi nasıl tedavi ediliyor?

Tedavide hastalığın evresine göre lokal bakım ve banyolar, epilasyon, kristalize fenol uygulaması gibi yöntemlerin yanı sıra cerrahi yöntem de uygulanabiliyor. Çok yeni, küçük, orta hatta 1-2 sinüsle ortaya çıkan hastalarda sadece epilasyon ve lokal bakım/banyolarla bu durum gerileyebiliyor.

Sorun daha yaygın ve derin olduğunda kılların temizlenmesi/pit eksizyonu/sinüslerin lokal anesteziyle çıkarılması (mikro sinuzektomi) ya da kristalize fenol uygulaması yapılıyor. Hastaneye yatış gerektirmeyen kısa ve ağrısız işlemler olmakla birlikte bu yöntemlerin, uzmanlar tarafından uygulanması gerekiyor. Ameliyatsız yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda ise hastalarda çeşitli girişimsel yöntemlere başvuruluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir