Genel cerrah tarafından kilo kontrolü için bir ameliyat öneriliyorsa bu, kişinin robotik cerrahi yöntemiyle yapılan obezite ameliyatları için aday olabileceği anlamına gelebilir.

Robot ‘da Vinci’ ile gerçekleştirilen işlem, ‘robot yardımlı laparoskopi ameliyatı’ olarak tanımlanmaktadır.

Obezite hastalarına yapılan cerrahi müdahalelerde, hastanın fiziksel durumu göz önüne alındığında kiloya bağlı nedenlerden ötürü bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunlar, istenilen bölgeye etkili müdahale yapılmasına engel olabiliyor.

da Vinci robotu ile uzman, küçük kesilerle hastaya istenilen şekilde müdahale etme imkanına sahip olabiliyor. Bu yöntem ile kan kaybı ve ameliyat kesiğinin büyüklüğü de aza indirilebiliyor.

Ürolojiden kardiyolojiye, jinekolojiden genel cerrahiye tıbbın pek çok alanında kullanılan robotik cerrahi yöntemi ile morbid obez hastalara pek çok operasyon yapılabiliyor. da Vinci ile yapılan obezite ameliyatları arasında ilk sırada gastrik by-pass yer alıyor.

Robotik cerrahi ile obezite hastalarına yapılan cerrahi müdahalelerde kan kaybı, enfeksiyon riski, yara izi azalabilmekte ve günlük hayata dönüş süresi kısalabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir