Ekran Alıntısı

Her zaman sağlıklı olacağımız düşüncesini taşımak maalesef bazı ihmalleri beraberinde getiriyor. “Sağlıklıyım, bana bir şey olmaz” düşüncesi, hem herhangi bir hastalığa yakalandıktan sonra kişiyi daha büyük yıkıma uğratıyor hem de kişiyi sağlıkla ilgili tedbir almamaya itiyor. Meme kanseri de hiçbir kadının aklına getirmek istemediği sağlık sorunlarından biri. Başımıza gelme ihtimalini yok sayarak, meme kanseri belirtilerini gözden kaçırabiliyoruz. Kadınlardan en sık görülen kanser türü olan meme kanseri, Türkiye’de her 8 kadından birini hayatının bir döneminde yakalıyor. Türk İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından 2007’de yapılan diğer bir araştırmaya göre de, 100 bin kadından 22’si bu gerçekle yüz yüze geliyor. Tüm kanser türlerine bağlı ölümler arasında, meme kanserine bağlı ölümler akciğer kanserinden hemen sonra geliyor. Erken tanının hayat kurtardığı meme kanserinin belirtilerini anlamak önemli. Acıbadem Maslak Hastanesi Meme Sağlığı Merkezi’nden Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Cihan Uras, meme kanserinin verdiği sinyallerini anlatırken, önemli uyarılarda bulundu.

Meme kanseri böyle belirtiler veriyor!

Kitleler sert ise…
Meme kanserinin en büyük sinyali; memede veya koltuk altında ele kitle gelmesi. Kanserli kitleler, diğer şişliklerden sert yapılı, düzensiz kenarlı ve pürtüklü yüzeyi ile ayırt edilebiliyor. Bunun için en etkili yöntem ise yatağa uzanarak elle muayenenin gerçekleştirilmesi. Bir elinizi başınızın altına yerleştirin. Ardından öteki elinizin işaret ve orta parmağıyla diğer göğsünüze dokunun. Aynı işlemi diğer taraf için de yapın. Meme başından çevresine doğru dairesel hareketler uygulayın. Ardından koltuk altlarına da aynı işlemi tekrarlayın.

Büyüme gözlemlediniz mi?
Memede büyüme ya da şekil bozukluğunu en iyi aynanın karşısına geçerek görebilirsiniz. Ellerinizi belinize koyun ve bakın bakalım her iki memeniz simetrik mi? Memelerinizde bir büyüme var mı?

Şeffaf akıntı kitle habercisi olabilir
Sıkmadığınız halde, tek memeden veya tek kanaldan kanlı ya da şeffaf renkli akıntılar geliyorsa, nedeninin mutlaka araştırılması gerekiyor. Bu tür meme başı akıntılarına, meme kanseri veya meme kanseri riskini artıran bir lezyon olan ‘intraduktal papillom’ neden oluyor.

Meme başlarınız normal mi?
Aynanın karşısına geçip kendinizi incelediğinizde meme başlarınızda içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu fark ediyorsanız, hemen bir doktora görünün.

Meme başında soyulma varsa… 
Aynı şekilde aynanın karşısında kendinize bakarken meme başı derisinde soyulma ve kabuklanma gibi belirtiler gördüyseniz, bunların da bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.

Kızarıklık görüyor musunuz?
Bir yere çarpıp yaralanmadıysanız, meme cildinde aniden ortaya çıkan kızarıklık ve yaralar ciddiye alınması gereken belirtilerin başında geliyor.

Hiç şişlik fark ettiniz mi?
Elbette her ödem ve şişlik, meme kanserinin belirtisi değil. Bunlar regl ve hamilelik dönemlerinde de kadınların sıkça yaşadıkları sıkıntıların başında geliyor. Ancak tabloya meme cildinde içe doğru çekintiler, portakal kabuğu gibi pürüzlü bir görünüm eşlik ediyorsa, hiç zaman kaybetmeden bir doktora başvurun.


20 yaşından itibaren elle muayeneye mutlaka başlayın!

Meme kanserinin görülme oranı her geçen yıl artsa da, ölüm oranları tam tersine düşüş gösteriyor. Bunun en önemli nedeni; son zamanlarda geliştirilen teşhis ve tedavi yöntemleri. Mamografik ve ultrasonografik tarama yöntemleri sayesinde meme kanseri erken teşhis ediliyor ve kişiye özel yaklaşımlar sayesinde tedavideki başarı oranları artıyor. Kadınların özellikle 40 yaşından sonra tarama periyodlarını sıklaştırmaları gerekiyor. ‘Erken tanı’ için elle muayene alışkanlık haline getirilmeli. 20 yaşından sonra her kadın ayda bir kez kendini kontrol etmeli ve bu alışkanlık her genç kadına kazandırılmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir